Geny nevyčuráš a z řepy ananas neuděláš, říká se lehce nekorektně. Když se Josef narodí v silném archetypu, například jako typ Sulfur, provází ho příznaky tohoto léku celý život. A stejně jako jeho tatínek nebo dědeček bude zrát do potíží, které tento typ má predispozičně uložené. Pojďte se podívat, jak to vypadá v praxi.
Máme triádu: dědeček Josef. Tatínek Pepa. Synek Jožka, Jožínek. Dědek Josef, jak si sám říká, je odmala ekzematik. Co pamatuje, se podrbává a poškrabává. Nejhorší to prý bývalo v zimě: vlněné punčochy a svetry ho štípaly a kousaly k uzoufání. Často zneužíval své horkokrevnosti a punčochy sroloval ke kotníkům a svetr pověsil na vrbu, když s klukama bruslili na rybníce. Pak chraptěl, kašlal a jednou si pořídil i zápal plic. Žlutá hustá rýma rok co rok trvala až do jara. Maminka se zlobila, že se pořád rýpe v nose, ale žluté krusty jinak z chřípí nedostal. Teď k stáru na to nostalgicky vzpomíná, a protože je velmi společenský a upovídaný, osazenstvo místní hospody to všechno znají zpaměti. Už se ale tolik nechlubí metabolickým syndromem. Má zvýšený cukr, cholesterol, kyselinu močovou i krevní tlak a nadváha se dávno přehoupla do kategorie „obezita“. Jí rád a hodně, neodolá dobře propečenému bůčku, knedlíčkům, pivu a nikdy neodmítne dezert, ať je to bábovka nebo půl tabulky čokolády.
Jeho syn Pepa to má hodně podobně. Ekzém od dětství, který posledních dvacet let „udržuje“ kortikoidy, ho neskutečně svědí hlavně v noci a je schopný se rozškrábat do krve. Dodržování nějaké diety je u něj také iluzorní, jako u jeho otce. Má velkou touhu po sladkém, takže pomalu nabírá podobu svého táty, i když ještě nedávno hrál hokej a v létě se honil za mičudou ve Spartaku Dolní Lhota. Je opravář zemědělských strojů a na svou práci opravdu machr, jen má občas problém s termíny. Pořád má na všechno dost času, v práci je potřeba nejdřív prodiskutovat politickou situaci, aféry sportovních klubů i názory na nejnovější královnu krásy. Pak svačinka, po jídle se ale člověk nemůže hned honit… Ale když už se Pepa dostane k práci, snadno přijde na závadu a vymyslí improvizační řešení nebo geniální vychytávku. Zdraví mu zatím slouží, i když občas ho hrozně pálí žáha, má také sklon k zánětům dutin a dlouhodobé rýmě. V hospodě se s tátou kolikrát překřikují, oba potřebují být vidět a slyšet a všichni ve vesnici už vědí, že se do jejich debaty nikdo jiný „nevejde“.
Brzy se k jejich diskusím přidá i teď šestnáctiletý Jožínek. Je to hubený uhrovitý kluk, který ještě nedávno měl soply rozmazané po obličeji. Teď už si navykl používat kapesník, protože zjistil, že čistý a voňavý má větší šanci u děvčat. Je u nich oblíbený, nepřekáží mu ani jeho hrozné akné, které je zahnisané, zarudlé a rozškrábané. Je vtipný, zábavný, lehce přidrzlý a má skvělé sebevědomí. Jen se pořád odrbává. Nevydrží něco neškrábat, ostatně, má v tom praxi už od kojeneckého věku. Vlnu už mu jeho maminka nedávala, ale flísová mikinka, šála nebo čepice uměla nadělat stejnou paseku. Taky lítal v zimě prostovlasý a v krátkém rukávu, jako děda. A pak přicházely rýmy a kašle.
Ekzém je jejich rodinné prokletí, ale Josefové si z toho zas tak moc nedělají. Dlouhodobá poctivá terapie se u nich nesetkává s úspěchem, jsou nastavení na „večer namažu a na měsíc to musí stačit, kdo má na takové hlouposti pořád myslet“. Když je nejhůř, doma pod umyvadlem se najde nějaká tuba kortikoidní masti, co na tom, že je čtyři roky prošlá… Jožka pochopil, že jeho úžasně aromatický pot ostatním moc nevoní. Ne, že by se začal víc mýt, voda jeho ekzém vždycky zhoršovala a musel by se pak namazat a to nesnáší. Objevil deodoranty a pánské vůně a teď kombinací své osobité vůně a parfémů omračuje cestou do školy celý autobus. Stejně jako táta a děda moc rád jí, cpe se sladkostmi, ale vidět to na něm začne být až po třicítce. Ale už teď má moc rád pivo a společnost.
Tři generace, tři Sulfury a pořád jedno téma. Kožní potíže se svěděním, směrem k hnisání. Horkokrevnost, ale snadné nastydnutí se žlutou rýmou a kašlem. Velká žízeň, brzy vymění vodu za pivo a mléku se celoživotně vyhýbají. Velká chuť k jídlu, jsou mlsní a nemají „klapku“, časem to jejich tělo přestane tolerovat a metabolický syndrom je nakonec zabije.
Na všechny potíže má homeopat jednu pomoc: Sulfur AKH, pravidelně a dlouhodobě. Podle nátury pacienta typu Sulfur už tušíte, co je k tomu ještě potřeba: pečlivá maminka nebo manželka, která jim třikrát denně nachystá tabletky k talíři nebo je vloží svému milému Sulfuru do úst. A jejich drazí mají pokoj od ekzémů, rýmy i kašle, zlepší se jim laboratorní hodnoty a nezlobí své ženy neustálým nepořádkem, nedochvilností a nedostatkem hygieny.
Sulfur AKH nejen na ekzém pomáhá!
Výše uvedené informace mají pouze informativní a vzdělávací charakter, nenahrazují konzultaci s odborníkem v případě zdravotních potíží.
28. 05. 2025
Městská část Praha 13 si Vás dovoluje srdečně pozvat na Den zdraví 2025, který proběhne ve středu 18. června od 10:00 do 17:00 na travnaté ploše před radnicí MČ Praha 13, Sluneční náměstí 2580/13. Akce se koná v rámci aktivit MA21 a je vhodná pro všechny věkové skupiny. Vstupné je zdarma.
Více informací ...
23. 05. 2025
Zažít homeopatii na vlastní kůži? Ano! Den v homeopatické laboratoři otevřel účastníkům dveře do světa výroby homeopatik, léčivých rostlin a zážitků, které běžně nezažijete. Pod vedením odborníků si sami vyzkoušeli, jak vznikají homeopatické léky – od tinktur po masti.
12. 05. 2025
Akademie klasické homeopatie se zúčastní Festivalu zdraví na Výstavišti Flora Olomouc ve dnech 17.–18. května 2025. Přijďte si popovídat o homeopatii a dozvědět se více o možnostech studia.
Přejete si být informováni o novinkách na těchto stránkách, našich slevách a nových produktech? Neváhejte se zaregistrovat do newsletteru.