FAQ - často kladené otázky

Zde najdete stručné odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se homeopatické léčby, mnohá témata zpracovaná více do hloubky dále najdete v jiných sekcích na našem webu. Pokud máte nějakou otázku, která zde nebyla zodpovězena, využijete prosím kontaktní formulář a zeptejte se, naši odborníci Vám s radostí vše zodpoví.

Co je homeopatie?

Homeopatie je systém znalostí o individuálním vývoji organismu a způsob léčby podle těchto znalostí. Při výběru léku se používá tzv. princip podobnosti. Homeopatie umožňuje individuální přístup k diagnostice a léčbě pacientů. Používá léčivé prostředky vyzkoušené během 220 let své existence. To znamená, že homeopatický farmaceut a homeopatický lékař ví vše o léku, který používá. Homeopatie nabízí strategii zdraví a je vynikající preventivní léčbou, protože pacienta bere a léčí vždy jako celek.


Co je princip podobnosti?

Princip podobnosti je univerzální a přesně vymezený soubor způsobů pružné adaptace všech živých tvorů v náročných a stále se měnících podmínkách životního prostředí.


Proč se v homeopatii používají tak malé dávky účinné látky?

Když Samuel Hahnemann s homeopatií začínal a hledal léčivé látky, které by se daly požít podle znovuobjeveného principu podobnosti, zkoušel nejprve látky, které již v tehdejší byly známé nebo se používaly na určité spektrum potíží.
Bella-donna je první lék, který byl použit opravdu jako homeopatikum. Hahnemann věděl, nakolik je účinná, a používal ji pro léčbu svých pacientů, ale silně toxické vlastnosti Bella-donny byli nebezpečné, proto začal Hahnemann snižovat dávku cestou ředění a protřepávání. Hahnemann zjistil, že při homeopatickém ředění se pozitivní účinek léčiva zvyšuje a zároveň se snižují nežádoucí a vedlejší účinky včetně toxických.


Proč existují v homeopatii různé potence a podle čeho se volí?

Je to dáno historickým vývojem, S. Hahnemann začínal s potencemi C15, C30,C100,C300 a postupně se dostal až k LM potencím. Někteří jeho žáci v určitém stádiu vývoje zůstali u potencí, které sám Hahnemann vnímal jako experimentální, jako například D potence, K potence, M potence nebo zavedené Adolfem fon Lippe tzv. nestandardní potence jako C99. Z časem se homeopatie rozdělila do několika různých směrů, a každý z nich používá jiné potence pro různé účely. Takzvaná alohomeopatie nebo homeoalopatie pracuje spíše s nízkými potencemi jako C5, C9, mystické a psychoterapeutické směry a školy používají nad vysoké potence od C10 000 a vyšší, zastánci školy Hahnemanna a jeho přímých žáků používají potence ve středním rozmezí, tedy mezi C30 a C1000.


Je homeopatie alternativní metodou?

Jsme zásadně proti zařazení homeopatie mezi tzv. „alternativní“ druhy léčby, protože v mnoha případech je homeopatie v procesu uzdravování pacienta jedinou možnou cestou díky tomu, že:


Je homeopatie novou léčebnou metodou?

Homeopatická léčba pomáhá lidem na celém světě už přes 220 let. Již v lékařských textech ze starodávného Babylonu, Egypta, Indie, Číny a Tibetu jsou popsány snahy o celkový a systémový přístup k pacientovi prosazovaný právě v homeopatii. Koncem osmnáctého století německý vědec a lékař Samuel Hahnemann systematizoval a zdokonalil staleté léčebné tradice, které spojil s moderními vědeckými poznatky své doby, a vytvořil homeopatii. Jeho mottem tehdy bylo: „Účinnost a neškodnost“. Díky tomu se dnes k homeopatii obrací miliony lidí na celém světě. Druhou osobou homeopatie je Constantin Hering, který vytvořil klasickou homeopatickou materii medicu, jak ji známe dnes. Adolf von Lippe zavedl systém volby potence a zdokonalil systém dynamizace léků. Eugen Nash zdokonalil systém klíčových symptomů a postup při volbě léků podle těchto zákonitostí. Ve 20. století Demian Popov zdokonalil systém nestandardních potencí a přizpůsobil klasickou homeopatii S. Hahnemanna požadavkům moderní doby.


Je možné kombinovat homeopatika i s jinými léky nebo léčebnou metodou?

Homeopatie je velice šetrná přírodní léčba, nezatěžuje organismus. Homeopatika se dají kombinovat jak mezi sebou tak i s jakýmikoli jinými léky a druhy léčby, například když chce pacient začít léčit nějaké své chronické potíže, neznamená to, že by měl vysadit jiné léky předepsané lékařem. Když se pak stav zlepšuje, postupně pacientovi lékař sníží dávky léků a po vymizení příznaků je třeba i úplně vysadí. Kromě toho je homeopatie velmi vhodná pro těhotné ženy, kojící maminky, děti, alergiky, dlouhodobě nemocné, a pro seniory.


Kdo je lékař homeopat?

Lékař homeopat je lékař se standardním medicínským vzděláním, který se rozhodl specializovat na homeopatii a věnuje se pouze homeopatické léčbě a dělá to profesionálně. Přesto nezavrhuje další možnosti a léčebné metody.


Jak se užívají homeopatické léky?

Obvyklým je podáním tablet nebo kuliček, nebo kapek perorálně, neboli přímo na jazyk. Existují také homeopatické masti, které se aplikují přímo na kůži. Tablety nebo kuličky se dají buď rozcucat, nebo polknout a zapít vodou.


Jak si vybrat homeopata?

Je několik „příznaků“, podle kterých se dá rozpoznat kvalitní lékař-homeopat. Především by měl mít dostatek zkušeností a stále pracovat s pacienty, mít dostatečnou homeopatickou praxi. Měl by se věnovat homeopatii jako hlavnímu povolání. Měl by být také velice všímavý, a už na první pohled poznat Váš homeopatický typ. Měl by si všímat různých detailů a souvislostí, například způsobu podání ruky, oblečení, stylu mluvení, vše v kontextu Vašich obtíží. Dobrého lékaře-homeopata poznáte také podle množství uzdravených pacientů. Profesionální homeopat Vás však nemusí nijak dlouho zpovídat. V klasické homeopatii se nepoužívají žádné přístroje, protože to není vůbec potřebné pro určení správného léku, homeopat pracuje jen s pacientem a svými znalostmi.


Jak probíhá vyšetření u homeopata?

Zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann vycházel z faktu, že hlavní technikou lékaře homeopata je pozorování pacienta. Jen tak může homeopat zjistit všechny individuální zvláštnosti pacienta, což mu usnadní výběr správného homeopatického léku. Homeopatická léčba je proto vždy individuální. Lékař homeopat pozoruje kromě chování pacienta i jeho barvu pleti, praskliny na kůži, deformitu a barvu nehtů, jazyka a také pacientovo oblečení – zda je adekvátní dané situaci, počasí… Někteří lidé jsou horkokrevní – i když je venku zima, jsou lehce oblečení. Zvláštní kapitolou je pacientův vztah k jídlu a pití. Tedy co pije či jí, kolik, proč a kdy. Pro lékaře homeopata je důležitá zdravotní karta pacienta. Lékař musí znát jak aktuální zdravotní stav pacienta, tak i to, co jej trápilo v minulosti. Důležité je vědět, jaké léky, v jakém množství a jak často pacient užíval a jaký účinek na něj tyto léky měly.


Co je cílem homeopatického vyšetření?

Cílem homeopatického vyšetření je určení individuality pacienta a stanovení strategie léčby, která má pacientovi navrátit zdraví. Podle individuálních znaků pacienta pak lékař stanoví, jaké homeopatické léky, v jakém množství a kdy bude pacient potřebovat. Až po další návštěvě je možné dávkování upravit, popřípadě nasadit další léčiva a zvolit další léčebný postup.


Jak dlouho trvá homeopatická léčba?

Homeopatická léčba, v případě správného určení homeopatického léku, většinou trvá od dvou týdnů do tří let, b závislosti na diagnóze a složitosti případu. Svou roli často hraje i fakt, jak dlouho je pacient nemocný a jak závažná jeho nemoc je. Také je důležité, jaký způsob léčby pacient před návštěvou lékaře homeopata podstoupil. Občas i zdánlivě malý problém vyžaduje zdlouhavou léčbu a naopak problém, který se zezačátku jevil jako velice složitý, se podaří vyřešit během půl roku.


Existují nějaká omezení pro pacienta při homeopatické léčbě?

U některých homeopatik se omezení uvádějí, například omezení v užívání kávy a mentolu, také byste se neměli kuliček dotýkat. U českých homeopatik žádná omezení nejsou, tablety můžete nechat volně rozpustit v ústech, polknout nebo rozpustit ve vodě nebo mléku, například pro malé dítě. Je to dáno použitím nových technologií při výrobě.


Je homeopatická léčba hrazena pojišťovnou?

V zemích, kde má homeopatie dlouhou tradici je část nebo celá homeopatická léčba hrazena pojišťovnou. V České republice pojišťovny homeopatickou léčbu nehradí, přestože je proto homotetická léčba nadstandardní a vychází na první pohled dráž, má to i své výhody, protože homeopat pak zodpovídá za výsledek pouze pacientovi, a když homeopat nepomůže, pacient se obrátí na někoho jiného.


Mají homeopatika také nějaké vedlejší účinky?

Homeopatika jsou čistě přírodní a všechny účinné látky jsou ve velice malých dávkách. Když S. Hahnemann s homeopatií začínal, bylo jeho mottem „účinnost a neškodnost“, snažil se tedy přijít na způsob jak zachovat maximální účinnost a při tom minimalizovat nežádoucí vedlejší účinky. Po mnohaletých studiích a klinických zkouškách, dospěl k nové technologii výroby léčiv, která umožňuje získat nejlepší prospěch bez nežádoucích účinků. Technologie potencování (ředění) a dynamizace zaručuje maximální šetrnost a účinnost homeopatické léčby. Dosud nejsou známy žádné vedlejší nežádoucí účinky homeopatik.


Co je to tzv. zhoršení?

Homeopatické zhoršení neexistuje. Kvůli chybnému překladu se ztratila podstata prvotního pojmu – reakce. Vývoj homeopatického názvosloví postupoval z němčiny do angličtiny, z angličtiny do francouzštiny a němčiny a potom do češtiny. Pojem reakce používal Hahnemann. V ruštině je to „obostrenie“, tedy uvolnění potlačených příznaků, neboli vysvobození. Jsem praktikující homeopat a vidím, že k uvolnění potlačených příznaků, které bývá mylně chápáno jako zhoršení, dochází velmi vzácně.


Je rozdíl mezi homeopatickými léky, které nám homeopat "šije na míru" a volně prodejnými homeopatickými léky třeba na chřipku nebo angínu?

Všechny homeopatické léky působí na stejném principu. Hlavní rozdíl je v tom, že na závažné stavy a složitá onemocnění je nutná individuální konzultace profesionálního lékaře-homeopata. Ale u běžných potíží, kdy není nutná návštěva lékaře, často jsou to chřipkové stavy a nachlazení, je možné zvolit lék podle příznaků, a při tom zachovat individualitu pacienta. Například lék Silicea se používá pro zvýšení imunity, při chronických a dlouhodobých nachlazeních a zánětech, naproti tomu lék Belladonna se používá při vysokých horečkách, angínách, při rychlém nástupu nemoci. Samozřejmě je lepší když se o vás stará profesionální lékař-homeopat, a zvolí lék přesně pro vás podle vašich individuálních příznaků, ale v případě kdy takového odborníka nemáte po ruce, můžete sáhnout i po volně prodejných homeopatikách v lékárně. Na rozdíl od jiných volně prodejných léků nemá homeopatie žádné známé vedlejší nežádoucí účinky.


Co je česká homeopatie?

O homeopatii se dá říci, že je to léčba „šitá na míru“. Česká homeopatie je homeopatie speciálně upravená pro českou populaci. Již Hippokratovi se připisuje myšlenka, že jídlo a léky by měly pocházet ze stejného regionu nebo země, odkud pochází pacient. Staří Číňané to odůvodnili tím, že člověk musí být v harmonii s přírodou. Na základě poznatků plynoucích z podrobného studia a zkušeností z léčby české populace vznikli homeopatické léky ze surovin majících blízko k domácímu obyvatelstvu. Tyto léky pokrývají většinu potíží středoevropské populace. Například se léky vyrábí z rostlin, které jsou původní součástí české flory (jako jsou např. chamomilla recutita – heřmánek pravý, hypericum perforatum – třezalka tečkovaná, melilotus – komonice lékařská).


Co může zapříčinit zmenšení účinnosti homeopatické léčby?

Obvykle jsou česká homeopatika natolik kvalitní, že pacientům nezakazujeme používat zubní pastu s flórem, pít kávu či čaj. Pokud nemá pacient problémy s alkoholem, nezakazujeme mu ani dát si skleničku dobrého vína při posezení s přáteli. Jistým problémem se může stát standardní léčba, která není homeopatické léčbě na překážku, ale může způsobit psychickou závislost (př. u pacienta typu arsenicum album), alergii nebo v případě užívání kortikoidů může vyvolat krvácení. Před lékařem homeopatem pak stojí dva obtížné úkoly – léčit původní potíže pacienta a zároveň odstranit pacientovy problémy vyvolané standardními léky. A to může vést k prodloužení doby potřebné k uzdravení. K vlivům, které mohou ovlivnit a prodloužit homeopatickou léčbu, jednoznačně patří operace (včetně plastické), chemoterapie, radioterapie, závažné metabolické problémy (včetně cukrovky 1. typu). I když, jak praví homeopatické pravidlo, téměř na vše máme lék.


Je nutné dodržovat při homeopatické léčbě nějakou dietu?

Profesionální homeopat obvykle nedoporučuje žádná výrazná omezení v jídle či pití. To znamená, že téměř neexistují potraviny, které by stály v cestě úspěšnosti homeopatické léčby. Ale standardně doporučujeme střídmost. Když je to nutné, pak doporučujeme omezit alkohol a typ potravin, které pacientovi nedělají dobře (cukry, mléko…). Velmi důležitá je individuální citlivost pacienta na určité potraviny. Vždy jsou nebezpečné náhlé a prudké změny pacientových stravovacích návyků. Když na příklad pánovi, na jehož jídelníčku se pravidelně vyskytuje vepřo knedlo zelo, upravíme jídelníček na vegetariánský, hrozí riziko onemocnění. Doporučujeme stabilní a pestré stravování.


Homeopatie a jiné léčebné metody

Obvykle se setkávám se dvěma typy pacientů.
Prvním typem jsou pacienti, kteří se pomocí homeopatické léčby uzdravili a berou homeopatickou léčbu jako prvotní. Výjimku tvoří pacienti se závažným onemocněním, kdy je třeba konzultovat léčbu s lékařem specialistou (př. cukrovka 1. typu, nádorová onemocnění…). Jinak je pro ně homeopatická léčba dostačující.
Ke druhému typu patří pacienti, kteří již vyzkoušeli vše, a nic jim nepomáhá. Berou standardní léky, ale netěší je to.
Je rozumné ponechat pacientovi léky, které užívá. A to ze dvou důvodů – často se jedná o léky, které zajišťují stabilitu jeho zdraví, i když s tím pacient není spokojen. Druhým důvodem jsou pacienti, kteří, když jim lékař vysadí jejich léky, dostanou strach, že nejsou léčeni, a jejich stav se může zhoršit. Proto pacientovi při první návštěvě necháváme jeho standardní léky a nabídneme i používání homeopatického léku. Při druhé až čtvrté konzultaci pomalu začínáme vysazovat standardní léčbu, protože se stav pacienta viditelně zlepšil (i když standardní léčbu začíná pomalu vysazovat i lékař nehomeopat). Typickým případem je léčba ekzémů nebo astmatu. Pacient užívá standardní léky, k tomu homeopatika. Měsíc od měsíce se pacientův stav lepší a pacient už není nucen užívat standardní léčbu. Po čase, když se pacientův stav natolik zlepší, se zmenší i množství homeopatických léčiv, až nemusí brát ani ty.


Jak pravidelné musí být kontroly u lékaře homeopata?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Dle závažnosti a složitosti případu. Po uzdravení doporučujeme u dospělých pacientů pravidelné roční kontroly a u dětí kontrolu jednou za půl roku. Děti se totiž stále vyvíjejí, rychle rostou a mění se.


Co znamená pojem „archetypální populační terapie“?

Zkušenostmi několika homeopatických generací vznikla statistika procentuálního využití homeopatických léků seřazených od nejčastěji užívaných po nejméně užívané. Taková statistika se pro různé regiony a populace liší. Tak např. středoevropský region obývá populace vykazující četné společné rysy z hlediska genetiky, biochemie a imunity. V souvislosti s tím chápeme v homeopatii archetyp jako soubor rysů, které jsou společné nejčastěji se vyskytujícím genetickým, biochemickým a imunitním typům v dané populaci. Díky archetypálnímu přístupu je tedy česká archetypální populační homeopatie zaměřená na nejčastější typy v naší populaci. Archetypální populační homeopatie tedy v sobě spojuje výhody vysoké individualizace na straně jedné se širokým záběrem pokrývajícím rysy typické pro českou populaci na straně druhé. Tím je u ní dosažena vysoká efektivita při současné bezpečnosti použití a usnadnění volby léků.


Dá se homeopatie využít i jako prevence?

Preventivním podáním homeopatických léků můžeme zmírnit nebo i úplně předejít některým závažným problémům jako např.: Allium cepa AKH pomáhá chránit před alergickou rýmou, podáním léku Silicea AKH předcházíme častému nachlazení, s pomocí Argentum nitricum AKH můžeme předejít mnohým potížím spojeným se stresem a strachem, jako jsou bolesti hlavy, záchvaty dušnosti, zažívací potíže.


Co tedy potřebuje znát a vědět o pacientovi lékař-homeopat, aby mohl pomoci?

Základem klasické homeopatie je znalost homeopatické typologie. Ta vychází z pozorování a klinických zkoušek provedených S. Hahnemannem, jeho studenty a později dalšími profesionálními homeopaty. V podstatě to je shrnutí homeopatické praxe za dvě stě let. Homeopatická typologie umožňuje homeopatovi správnou volbu léků pro konkrétního pacienta. Popis homeopatického typu obsahuje informace o celém člověku, tedy počínaje stylem oblečení, chováním, mluvou, povoláním, sklonem k určitým druhům onemocnění konče.


Je možné homeopaticky léčit i zvířata?

Ano, protože další velkou výhodou homeopatie je, že účinkuje na všechny živé organismy stejně, není proto nutné se obávat, nějakých nežádoucích a nečekaných reakcí. Je mnoho veterinárních lékařů, kteří homeopatii velmi úspěšně zařadili do své každodenní praxe a tím rozšířili své možnosti léčby zvířecích pacientů. Také chovatelé ocenili přínos homeopatie. Homeopatická léčba pomáhá psům, kočkám, koním, hospodářským zvířatům, i papouškům a plazům. Zvířatům se homeopatický lék podá bud´ perorálně (například psovi nebo kočce), také je možné lék rozdrtit a přidat do žrádla anebo rozpustit do vody.


Co je AKH?

AKH neboli „Akademie klasické homeopatie“ vznikla v roce 1991 s vizí, že se homeopatie stane běžnou a dostupnou léčbou zdravotních obtíží pro každého.

Zabýváme se vývojem homeopatických léků podle nových technologických postupů, vývojem nových technologií diagnostiky a léčby pacientů. Užíváme zásady archetypální populační homeopatie, kde vycházíme ze znalostí genomiky konkrétní populace. Jsme škola pozorování, škola objektivní homeopatie.

Naším cílem je podílet se na vývoji profesionální homeopatie v České republice vytvářením podmínek pro homeopatické vzdělání každého, kdo takové vzdělání potřebuje nebo chce. Hlavní důraz klademe na systémové vzdělávání, kvalifikovanou homeopatickou přípravu lékařů, lékárníků a veterinářů.  Staráme se o homeopatickou osvětu pro laickou veřejnost.

 Přihlašte se k odběru novinek

Nechte se informovat o novinkách a akcích ze světa homeopatie.

MUDr. Alexander Fesik

MUDr. Alexander Fesik