SERIÁL: HOMEOPATIE - TYPOLOGIE V LÉKÁRNĚ (1)

Série článků o homeopatické typologii vás bude v Angis revue provázet celý letošní rok a bude vaším pomocníkem v lékárenské praxi.

TROCHA TEORIE…

Homeopatie usiluje o individuální přístup k pacientům, a tak se možná ptáte: jakápak typologie? Je to jednoduché. Lidé jsou utvářeni prostředím, ve kterém žijí. Moderní homeopatie předpokládá, že se v lidské populaci vývojem ustálily skupiny s podobnými genetickými, biochemickými a imunitními znaky. Lidé v těchto skupinách pak sdílejí předpoklady k rozvoji určitých nemocí a k jejich podobnému průběhu.

Na základě pozorování a studia genomiky vznikla homeopatická typologie, která umožňuje sledovat zákonitosti individuálního vývoje organizmu. Díky typologii je i snazší odpovědět na otázky, kdo a za jakých podmínek onemocní, jak bude nemoc probíhat či jaké budou jeho reakce na léčbu?

Skupiny, resp. homeopatické typy, jsou pojmenovány podle tzv. konstitučního léku. Znamená to, že pokud je někdo pacientem typu Silicea, předpokládá se u něj rozvoj nejčastějších onemocnění, které léčí homeopatikum Silicea.

HOMEOPATIE ZA TÁROU

Pacienti v lékárně oceňují schopnost pozorovat, naslouchat, a poradit. Homeopatická typologie vám pomůže, abyste při komunikaci byli jistější. Lékárník, který se orientuje v homeopatii, dokáže:

Díky homeopatické typologii snáze odhadnete, u kterých pacientů se účinek léku zmenší, protože si sugerují, že levná léčiva jsou neúčinná, nebo naopak že u drahých léků platí za značku. Budete schopní nabídnout „ten správný“ lék homeopatickým typům, které mají předsudky vůči antibiotikům, hypnotikům a jiným léčivům. Ihned poznáte chronické stěžovatele.

Po čase možná zjistíte, že typologie umí pomoci i s komunikací uvnitř kolektivu, s nadřízenými a podřízenými, anebo se vztahy v rodině.

SILICEA A BELLA-DONNA

Mezi nejrozšířenější homeopatické typy v české populaci patří Silicea a Bella-donna. Jsou to výrazné protiklady, proto si jejich typické vlastnosti snadno zapamatujete.

Pacienti typu Silicea bývají hubení, mají studené a vlhké dlaně i chodidla. Často mají problémy s růstem zubů, na nehtech si všimnete bílých teček nebo rýh. Jsou zimomřiví a teplé oblečení nosí, i pokud není chladno. Jsou to lidé opatrní a neprůbojní. Potřebují cítit, že je okolí má rádo. Děti typu Silicea jsou nesmělé a často se schovávají za rodiče.

Průběh nemocí je u těchto pacientů obvykle chronický a pozvolný. Bolest přichází pomalu i pomalu odchází. V dětském věku mají problémy s růstem a často u nich dochází k rozvoji infekčních onemocnění. Jejich potíže vznikají během chladných období roku a při prudkém ochlazení.

Pacienti typu Bella-donna s oblibou nosí výrazné až extravagantní oblečení. Na dámách zaujme výrazný make-up, u mužů zase blyštivý prsten nebo nepřehlédnutelné tetování. Během nemoci mívají zarudlé tváře a rozšířené zorničky.

Jsou to lidé rázní, výkonní a konfliktní. Rádi si dokazují, že převyšují své okolí. Spory vyhledávají i během rozhovoru s lékárníkem. Mívají sklon k alkoholizmu i ke zneužívání tlumících a povzbuzujících léků.

Nemoci u nich mívají rychlý a dramatický průběh. Nejčastěji onemocní angínou, chřipkou nebo bronchitidou, které doprovázejí náhlé a vysoké horečky. Trápí je vysoký krevní tlak a často i intenzivní bolesti hlavy, které vznikají z potlačování negativních emocí.

MUDr. ALEXANDER FESIK,
autor je zakladatelem Akademie klasicke homeopatie, ordinuje v Ostravě,Přihlašte se k odběru novinek

Nechte se informovat o novinkách a akcích ze světa homeopatie.

MUDr. Alexander Fesik

MUDr. Alexander Fesik